بخور سرد بخرم یا بخور گرم؟
بخور سرد بخرم یا بخور گرم؟

بخور چیست؟

بخور سرد بخرم یا بخور گرم؟ بخور ذرات تبخیر شده مایعاتی است که معمولا در گذشته برای درمان برخی از بیماری‌ها به کار برده می‌شد. از جمله کاربردهای دیگر بخور، مرطوب نگه داشتن و حفظ سلامت محیط زندگی بوده است.
امروزه از بخور برای حفظ رطوبت، شادابی و سلامتی پوست نیز استفاده می‌شود. بخور انواع مختلفی دارد که معمولا فاکتور اصلی تشکیل دهنده‌ی آن، آب است. می‌توان از خود آب به تنهایی برای بخور گرفتن استفاده کرد و یا با اضافه کردن داروهای گیاهی، روغن‌های پوستی و مواد معطر می‌توانی تاثیر بخور را چندین برابر کنید.

بخور

حفظ رطوبت محیط

رطوبت به میزان بخار آب موجود در هوا گفته می ‌شود. رطوبت نسبی داخل منزل اگر به 45 درصد برسد کاملا ایده آل است، اما در صورتی که این میزان کمتر از 30 درصد باشد، خیلی خشک محسوب می‌شود. از طرفی رطوبت نسبی هرگز نباید از 50 درصد بیشتر باشد. برای اندازه گیری رطوبت داخل خانه می‌توان 3 قطعه قالب یخ کوچک را داخل یک لیوان قرار داد و به آن آب اضافه کرد. بعد از 3 دقیقه اگر رطوبت روی سطح خارجی لیوان شکل نگرفت، یعنی هوای داخل خانه خیلی خشک است و باید مرطوب شود. اضافه کردن 3 تا 4 لیتر آب در هوا، رطوبت نسبی یک خانه‌ی صد متری را با فرض ثابت بودن دما، از 5 درصد به 60 درصد افزایش می‌‌دهد.

دستگاه های بخور و عنواع آن ها

دستگاه بخور، یکی از پر استفاده ترین و مفید ترین تجهیزات پزشکی است که امروزه استفاده از آن برای همگان واجب است. استشمام هوای مناسب و مورد نیاز بدن، برای هر فردی واجب است. خوشبختانه امروزه، دستگاهی اختراع شده است که با استفاده از آن، می توان به راحتی و آسانی، هوای مطبوع و بسیار عالی را استشمام کرد.
دستگاه بخور، به دستگاهی گفته می شود که با داشتن ساختار خاص، می تواند رطوبت ایده آل محیط را ایجاد کند و در نهایت، هوای بسیار خوبی را در محیط ایجاد کند. علاوه بر این باید اشاره کنیم که امروزه، دستگاه های بخور علاوه بر ایجاد رطوبت مورد نیاز محیط، آپشن ها و گزینه های دیگری نیز دارد که سبب می شود تا هر فردی، به استفاده از آن ترغیب شوند.
به خاطر داشته باشید که به طور کلی دستگاه های بخور، به دو دسته بخور سرد و بخور گرم تقسیم بندی می شوند. اما در نهایت، دستگاه ها بر اساس ساختار ها و همچنین عملکرد هایی که دارند، به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند. که در ادامه آن ها را معرفی کرده ایم.

بخور سرد بخرم یا بخور گرم؟

بخور گرم

از جمله سوالات متداول مخاطبان این می باشد که دستگاه بخور گرم چه کاربردی دارد؟ معمولا عوامل بیماری زا مخصوصا در فصل های سرد سال، در شرایط آب و هوای خشک رشد می کنند. با افزایش رطوبت هوا، امکان رشد عوامل بیماری زا کاهش می یابد و بدین صورت از وجود بیماری هایی همچون عفونت گلو، آبریزش بینی، سرماخوردگی و… پیشگیری می شود. بخار گرم موجب رقیق شدن و شل شدن ترشحات مجاری تنفسی می شود و برای بیماری آسم بسیار مفید می باشد. همچنین بخور گرم برای شادابی و سلامت پوست بسیار مفید می باشد.

بخور گرم

مزایای بخور گرم برای پوست

در صورتی که فرد درگیر اختلال التهاب مجاری تنفسی نباشد، استفاده از بخور گرم توصیه خوبی می باشد. همین طور در صورت حساس بودن پوست و خشکی بیش از حد پوست، استفاده از بخور گرم برای ایجاد التهابات پوستی توصیه نمی شود.

بخور گرم در پاکسازی پوست و جوش های سر سیاه : بخور گرم با باز کردن منافذ و آماده سازی پوست برای پاکسازی، به این عمل بسیار کمک میکند. جوش های سر سیاه به علت تجمع چربی و آلودگی در اثر بسته شدن منافذ به وجود می آیند، همانطور که اشاره کردیم بخور گرم موجب باز شدن منافذ و تنظیم چربی پوست می شود که این عمل باعث از بین رفتن جوش های سر سیاه در سطح پوست می شود.

جذب بهتر محصولات پوستی : توصیه میشود قبل از استفاده محصولات پوستی مانند ماسک ها و مرطوب کننده ها از بخور گرم استفاده کنید، بخور گرم موجب افزایش جذب محصولات پوستی می شود.

درخشان سازی پوست :با افزایش گردش خون صورت به هنگام استفاده از بخور، گردش خون و تعریق پوست بیشتر شده و باعث درخشان سازی پوست می شود.

بخور سرد بخرم یا بخور گرم؟

هشدار : با توجه به نکات گفته شده برای استفاده از دستگاه های بخور گرم، باید بیشترین ملاحظه را انجام داد، استفاده از این دستگاه ها در صورت عدم رعایت نکات ایمنی، می تواند منجر به خسارات جبران ناپذیری شود، سوختگی با بخار یکی از اتفاق تلخ در این دستگاه ها بوده و نگرانی های زیادی را به وجود می آورد. علاوه بر این تنفس بخار گرم کمی مشکل بوده و در صورت افزایش رطوبت گرم در محیط، تنفس در افراد مسن و کودکان بسیار سخت خواهد بود.

فواید کلی بخور گرم

 • برای درمان سینوزیت
 • پیشگیری از عفونت گلو
 • پیشگیری از سرماخوردگی و آب ریزش بینی
 • کاهش خروپوف ناشی از خشکی گلو
 • آب‌رسانی و مرطوب کنندگی
 • بهبود گردش خون
 • بهبود کلاژن سازی و الاستین پوست
 • کاهش جوش های سرسیاه
 • درخشان سازی پوست
 • بهبود گردش خون
 • پاکسازی پوست صورت

بخور سرد

بخور سرد

کار بخور سرد این است که رطوبت مورد نیاز برای محیط را تامین کند. چیزی که به‌ عنوان بخور سرد از این دستگاه خارج می‌شود، قطرات آب نیست بلکه در اصل یک هاله‌ی مه‌آلود است که با تولید مه و غبار خنک، رطوبت مورد نیاز محیط را تولید می‌کند.
این دستگاه، با کاهش خشکی هوا به‌ خصوص در شهرها و محیط‌ هایی که هوای خشک دارند، به تامین رطوبت مورد نیاز هوا کمک می‌کند. همچنین باید توجه داشته باشید که دستگاه بخور سرد فقط هاله‌ای خنک را ایجاد کرده که باعث بهتر کار کردن سیستم تنفسی می‌شود.
این دستگاه‌ها با دو روش تبخیری و اولتراسونیک کار می‌کنند و از آن جهت که آب را داغ نمی‌کنند، مصرف برق پایینی دارند.

فواید بخور سرد برای پوست

امروزه استفاده از بخور سرد برای شادابی و سلامت پوست بسیار رایج شده است. بخور سرد با ایجاد رطوبت لازم در هوای محیط اطراف شما به هیدراته و نرم شدن پوست شما کمک میکند. مخصوصا در فصل زمستان که هوا سرد است و رطوبت خود را از دست میدهد ، لازم است تا با استفاده از دستگاه بخور سرد ، میزان رطوبت هوا را کنترل کنید.

فواید بخور سرد برای مو

همانگونه که گفته شد کاهش رطوبت هوا موجب خشکی پوست و مو میشود. با خشک شدن پوست مو حالت دهی به مو سخت تر شده ، پوست سر شوره میزند و احساس بدی در فرد ایجاد میکند. راه حل کاربردی برای جلوگیری از خشکی مو ، بهبود حالت دهی و رنگ موی سر و کاهش شوره سر استفاده از دستگاه بخور سرد است.

فواید بخور سرد برای کودکان

بخور سرد با کنترل رطوبت هوای اتاق کودکان و نوزادان از مشکل احتقان (گرفتگی بینی) و سرما خوردگی جلوگیری میکند. همچنین رطوبت تولید شده توسط دستگاه بخور سرد مسیر تنفسی بدن را نرم کرده و کودک شما هنگام خواب راحت تر نفس میکشد و آرامش بیشتری خواهد داشت.
همچنین افزایش سطح رطوبت اتاق کودک از خشکی پوست صورت، لب و موی کودک شما جلوگیری میکند. عدم استفاده از بخور سرد در منزل و اتاق نوزاد در فصول سرد یا در شهر هایی که آب هوای خشک دارند موجب بروز مشکلات متعددی برای نوزاد شما خواهد شد. هوای خشک احتقان بینی را تشدید کرده و موجب خشکی سینوس ها و مجرای تنفسی کودکان میشود که در نتیجه آن تنفس برای نوزاد شما سخت تر شده و موجب ناراحتی و گریه آن میشود.

بخور سرد بخرم یا بخور گرم؟

فواید بخور سرد برای گیاهان

بخور سرد برای شادابی و سلامت گل و گیاه آپارتمانی نیز بسیار مفید است. گیاهان آپارتمانی که عمدتا گیاهان گرمسیری هستند به رطوبت بالایی نیاز دارند. تامین رطوبت مورد نیاز گیاهان آپارتمانی توسط دستگاه بخور سرد امکان پذیر است. در آپارتمان ها بدلیل استفاده از شوفاژ و رادیاتور ، هوای محیط خشک تر خواهد بود و با استفاده از بخور سرد میتوانید رطوبت مورد نیاز برای خود و گیاهان آپارتمانی را تامین کنید.

فواید کلی بخور سرد

 • رطوبت رسانی پوست
 • پوست را صاف و یک‌دست می‌کند
 • از شُل شدن و افتادگی پوست پیش‌گیری کرده و پوست را سفت و جوان می‌کند
 • التهاب و قرمزی پوست را از بین می‌برد
 • برای حفظ و افزایش شادابی و سلامتی پوست بسیار مفید است
 • جهت شادابی و سلامت گایاهان
 • جلوگیری از خشکی و شوره مو
 • جلوگیری از خشکی گلو و گرفتگی بینی

بخور سرد و گرم

دستگاه بخور سرد و گرم، یکی دیگر از انواع دستگاه های بخور می باشد که می توانید به راحتی اقدام به خرید آن ها کرده و در نهایت، از وجود دو گزینه بخور سرد و همچنین بخور گرم بهره مند شوید. جالب است بدانید که در فصول سرد سال، می توانید گزینه بخور گرم این دستگاه را روشن کرده و در فصول گرم سال نیز به راحتی و آسانی، گزینه بخور سرد را روشن کرده و به راحتی، از دو آپشن این دستگاه بهره مند شوید. از جمله مزایایی که با خرید دستگاه بخور سرد و گرم از آن بهره مند می شوید می توان به درمان انواع عفونت ها ی تنفسی، درمان گلو درد و سایر مشکلات تنفسی نمود.

بخور سرد بخرم یا بخور گرم؟

نتیجه گیری

لزوم استفاده از بخور در دنیای امروز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. استفاده از بخور سرد یا گرم هم برای پوست و هم برای محیط اطراف بسیار سودمند است. باید توجه داشته باشیم که در تمام فصول می‌توان از بخور استفاده کرده. این که از بخور گرم یا سرد استفاده کنیم با توجه به نیاز پوست و محیط ما متغیر است و کاملا به ترجیحات شخص شما بستگی دارد. هر یک از بخور سرد و گرم فواید و کارایی متفاوتی دارند.
به عنوان مثال بخور گرم سبب باز شدن منافذ و پاک‌سازی عمقی پوست، بهبود و تسریع گردش خون می‌شود. همچنین باعث آب‌رسانی و کلاژن سازی پوست، کاهش جوش و بهبود جذب کرم‌های پوستی می‌شود. در مقابل بخور سرد منجر به بسته شدن منافذ بعد از پاک‌سازی و سفت و مقاوم شدن پوست می‌گردد. بخور سرد دمای پوست را در فصل تابستان کاهش داده و از التهاب و قرمزی آن جلوگیری می‌کند.
با توجه به عملکرد هر بخور و تفاوت بخور سرد و گرم می‌توانید بسته به نیاز پوست خود، از بخور سرد یا گرم به صورت جداگانه استفاده کنید. همچنین می‌توان از بخور سرد بعد از اتمام بخور گرم به منظور تکمیل فرآیند حفظ سلامتی وشادابی پوست استفاده کرد.
شما میتوانید از فروشگاه آنلاین کایاژ بخور سرد و گرم را تهیه کنید.

منابع:ویکی پدیا, کایاژ, داریا تجهیز